Przestępczość 2.0
Rzesze przestępców na całym świecie przystosowują się do nowych warunków i nowych możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.
W odległych już trochę czasach, kiedy w Polsce tak często obecnie wykorzystywany przedrostek „neo” mogł kojarzyć się co najwyżej z głównym bohaterem kultowej trylogii Matrix granym przez Keanu Reevesa, jako młody adept prawa szczęśliwie natrafiłem na swojej drodze na bardzo doświadczonego sędziego.
Każdy ma swój taryfikator
Do dzisiaj pamiętam, jak powtarzał za każdym razem, że nie ma nic gorszego niż ludzka głupota. A wiedział, co mówi, bo jako sędzia zajmujący się wyłącznie sprawami karnymi widział jej co niemiara. Szczególnie nie lubił postkomunistycznych układów w spółkach Skarbu Państwa i okradania majątku publicznego. Przestępstwa „na rympał” karał surowo, ale umiał docenić niższą karą ludzką kreatywność i inteligencję.
Powtarzał, że trzeba szanować, że ktoś poświęcił tyle czasu i pracy, aby stworzyć dany mechanizm w przestępczości gospodarczej. Ludzie zaś – zwykł mawiać – uwielbiają wierzyć w rzeczy, które są całkowicie nieprawdopodobne. W ten właśnie sposób według niego tworzyły się wszelkie piramidy finansowe. Gdyby nie było chętnych, nikt by ich nie budował – powtarzał.
Z tego, co wiem, swoją karierę zawodową zakończył po wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta