Moc symbolu ukryta w pomniku
Znieważenie pomnika to specyficzne przestępstwo. Sprawca atakuje obiekt z kamienia, choć tak naprawdę godzi w wartości cenniejsze niż dobra majątkowe.
Ktoś oblał ciemną substancją tablicę upamiętniającą ofiary rzezi warszawskiej Woli. „Policjanci z Woli dzięki zaangażowaniu wielu funkcjonariuszy i zakrojonym na szeroką skalę czynnościom operacyjno-rozpoznawczym zatrzymali osobę podejrzewaną o wczorajsze przestępstwo dotyczące znieważenia pomnika. To 76-letnia mieszkanka tej dzielnicy” – czytamy w policyjnym komunikacie z 6 sierpnia 2024 r.
Znieważenie pomnika to specyficzne przestępstwo. Sprawca atakuje obiekt z kamienia, choć tak naprawdę godzi w wartości, które przewyższają dobra majątkowe.
Różne znieważenia
O znieważeniu pomnika mówi art. 261 k.k.: „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Nie jest to jedyny przepis penalizujący znieważenie kogoś lub czegoś. Przykładowo: znieważenie innej osoby to przestępstwo z art. 216 k.k., art. 133 k.k. penalizuje znieważenie narodu, art. 226 § 1 k.k. mówi o znieważeniu funkcjonariusza publicznego, zaś w art. 262 § 1 k.k. opisano znieważenie ludzkich zwłok.
Gdy znieważenie dotyczy po prostu innego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta