Co dalej z ustawą Kamilka?
Wprowadzenie ustawy i towarzyszących jej standardów ochrony małoletnich to najważniejszy krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w Polsce. Oby poprawiły one umiejętności reagowania na przemoc wobec najmłodszych.
Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, zwana ustawą Kamilka weszła częściowo w życie 15 lutego 2024 r. Nazwa ustawy pochodzi od tragicznej historii ośmioletniego Kamila z Częstochowy, który zginął w wyniku przemocy domowej. Nowe przepisy mają przede wszystkim zwiększyć ochronę dzieci przed przemocą oraz wprowadzić standardy ochrony małoletnich (SOM) w placówkach i instytucjach, w których przebywają lub mogą przebywać dzieci.
Ustawa Kamilka ma uzupełnić regulacje prawne oraz liczne luki w ochronie dzieci, a także usprawnić procedury interwencyjne. Jej celem jest również zwiększenie współpracy instytucji i podniesienie społecznej świadomości bezpieczeństwa dzieci. Ustawa nakłada na różne podmioty obowiązek wprowadzenia SOM do 15 sierpnia 2024 r. Te podmioty to:
∑ instytucje edukacyjne: żłobki, przedszkola, szkoły, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii;
∑ organizacje opiekuńcze: domy dziecka, ośrodki adopcyjne, placówki opiekuńczo-wychowawcze, resocjalizacyjne, świetlice środowiskowe;
∑ placówki medyczne: szpitale, przychodnie, ośrodki rehabilitacji – zarówno te państwowe, jak i prywatne;
∑ organizacje sportowe i rekreacyjne: kluby sportowe, ośrodki rehabilitacji, domy kultury, podmioty zajmujące się rozwijaniem zainteresowań dzieci, szkoły tańca, szkoły językowe, organizatorzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta