Cisza wokół euro studzi zapał do wspólnej waluty
Większość polskich ugrupowań proeuropejskich milczy na temat przyjęcia unijnej waluty, oddając w ten sposób pole eurosceptykom.
Jednym z głównych powodów malejącego poparcia dla zmiany waluty w Polsce jest bierność w tej sprawie proeuropejskich ugrupowań politycznych – takie wnioski płyną z badania „Polacy wobec perspektywy wprowadzenia euro” przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej (FWG).
Poparcie maleje
W porównaniu z poprzednią edycją badania z 2023 r. łączne poparcie dla wprowadzenia euro za kilka lat zmniejszyło się z 34,9 proc. do 30,7 proc. Sprzeciw wzrósł w tym czasie z 50,8 proc. do 56,5 proc. „Zdecydowanie za” jest 10,1 proc. (poprzednio 13,8 proc.), „zdecydowanie przeciw” – 32,7 proc. (było 28,2). Ponad połowa badanych (57 proc.) to osoby, które nie mają zdecydowanych poglądów w tej kwestii i są raczej za, raczej przeciw lub odpowiadają: trudno powiedzieć. Wobec 2023 r. nie ma tu większych zmian. W tegorocznym badaniu szczególnie silny spadek poparcia nastąpił jednak wśród kobiet. Za wprowadzeniem euro za kilka lat jest 28,5 proc. kobiet i 34,1 proc. mężczyzn.
Przyjęcie euro zwykle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta