Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Maleje bezrobocie, rośnie strach przed utratą pracy

14 sierpnia 2024 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
Tegoroczne redukcje zatrudnienia dotknęły sporo znanych firm, w tym te z sektora nowoczesnych usług dla biznesu
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Tegoroczne redukcje zatrudnienia dotknęły sporo znanych firm, w tym te z sektora nowoczesnych usług dla biznesu

Seria mocno nagłaśnianych w mediach zwolnień grupowych już wpływa na pogorszenie nastrojów pracowników. Na razie nie budzi jednak poważnego niepokoju ekspertów rynku pracy.

W czerwcowym badaniu CBOS do 25 proc. wzrósł odsetek pracujących Polaków, którzy liczą się z utratą zatrudnienia. To o 2 pkt proc. więcej niż w maju br. Zmniejszył się o 5 pkt proc., do 34 proc. udział osób, które uważają utratę obecnej pracy za mało prawdopodobną.

Ten spadek poczucia bezpieczeństwa pokazało również czerwcowe badanie koniunktury konsumenckiej GUS. Odsetek Polaków przewidujących w ciągu 12 najbliższych miesięcy wzrost bezrobocia zwiększył się w czerwcu do 33,5 proc. i był najwyższy od roku (rok wcześniej takie obawy miało 27,2 proc. badanych).

Tym nastrojom przeczą najnowsze informacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Wynika z nich, że bezrobocie rejestrowanego zmalało w czerwcu do 4,9 proc. czyli o 0,1 pkt proc. w porównaniu z majem br. To najniższy poziom od sierpnia 1990 r.

Kto skorzysta na obawach pracowników?

Jak ocenia Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, badania CBOS i GUS pokazują jak duży wpływ na nastroje Polaków ma silne medialne nagłaśnianie zwolnień grupowych w firmach. I to zarówno dużych cięć zatrudnienia, jak te ogłoszone ostatnio przez PKP Cargo, największego w Polsce kolejowego przewoźnika towarów (planuje zredukować załogę o ponad 4,1 tys. osób, czyli o ok. 30 proc.), jak też zwolnień na mniejszą skalę, bo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12950

Wydanie: 12950

Spis treści

Reklama

Zamów abonament