Między opieką a usługami, czyli antykoncepcja awaryjna dla małoletnich
Usługi farmaceutyczne nie stanowią świadczenia zdrowotnego, a więc nie można wymagać od małoletniej pacjentki uzyskania zgody rodzica lub jego obecności przy zbieraniu wywiadu, wystawianiu recepty farmaceutycznej czy wydawaniu leku.
Kwestia dostępności antykoncepcji awaryjnej budzi od lat w Polsce wiele kontrowersji. Po wprowadzonej w 2017 r. nowelizacji prawa farmaceutycznego produkty lecznicze do stosowania w antykoncepcji mogą być wydawane jedynie na receptę, co stanowi jedyny w polskim prawie przypadek dostępności leku określonej na poziomie ustawy.
Te leki przed nowelizacją były dostępne w kategorii OTC (tj. bez recepty), zgodnie z wydaną w 2014 r. rekomendacją Europejskiej Agencji Leków. Agencja po siedmioletnim badaniu ryzyk i korzyści związanych z używaniem leku EllaOne stwierdziła, że może on być używany bezpiecznie i skutecznie bez recepty.
Jak w sejfie
Zmiana dokonana w 2017 r. poskutkowała odejściem od przyjmowanej aktualnej wiedzy medycznej. Warto zaznaczyć, że zgodnie z Atlasem Polityki Antykoncepcyjnej w Europie 2024, opublikowanym przez Europejskie Forum Parlamentarne ds. Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych – organizację zrzeszającą członków Parlamentu Europejskiego, Polska jest krajem o najgorszym dostępie do antykoncepcji w Europie.
To na takim gruncie powstały postulaty rządu o zapewnieniu dostępności antykoncepcji bez recepty. Rządowy projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego został złożony do podpisu prezydentowi 8 marca 2024 r., ten jednak zgłosił weto trzy tygodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta