Praca tymczasowa w stagnacji
Biznes traktowany jako barometr koniunktury na rynku pracy ma za sobą trudne pierwsze półrocze. I sporo obaw o wyniki całego 2024 roku.
Stagnacyjna sytuacja w gospodarce, w połączeniu ze wzrostem kosztów płac powoduje, że ten rok w pracy tymczasowej jest na razie płaski, i to na niskim poziomie – przyznaje Wojciech Ratajczyk, szef agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska i wiceprezes Polskiego Forum HR (PFHR), komentując raport dotyczący rynku i branży usług HR w II kwartale tego roku. W tym pracy tymczasowej, która ma dominujący udział w obrotach sektora odczuwającego skutki opóźniającego się ożywienia w gospodarce.
Obroty podbite płacą minimalną
Jak wynika z raportu Polskiego Forum HR (PFHR), który „Rzeczpospolita” opisuje pierwsza, II kwartał nie przyniósł odbicia pracy tymczasowej po nie najlepszym początku tego roku. Widoczny w danych PFHR ok. 5-proc. wzrost obrotów firm członkowskich, jak i całego rynku pracy tymczasowej (który w II kw. wyceniano na ok. 1,8 mld zł, a w całym I półroczu na ok. 3,6 mld zł), był przede wszystkim efektem wzrostu płac. W tym ustawowej podwyżki płacy minimalnej, która jest teraz o ponad jedną piątą wyższa niż rok wcześniej. I jest podstawą wynagradzania pracowników tymczasowych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta