Logiczne konsekwencje AI
Systemy sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej autonomiczne, a osiągane wyniki nie zawsze można powiązać z decyzjami człowieka.
Sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI) umożliwia rozwój wielu gałęzi przemysłu, obronności, nauki, edukacji, transportu, egzekwowania prawa, polityki, reklamy, i nie tylko. To nie jest branża czy pojedynczy produkt.
To technologia, która wykracza ponad sektory i zmienia ludzkie myślenie. Zmienia także percepcję rzeczywistości, a tym samym po cichu wpływa na bieg historii. Metody uczenia maszynowego wykorzystujące „głębokie sieci neuronowe” są zdolne do generowania spostrzeżeń i innowacji, które od dawna wymykają się ludzkiej percepcji. Przykłady?
Wstrząs nie tylko na szachownicy
AlphaZero to AI zaprogramowana do gry w szachy. Człowiek nie zaprogramował jej kombinacji czy strategii, jedynie dostarczył reguły szachowe oraz poinstruował, aby opracowała strategię maksymalizującą proporcję zwycięstw do przegranych.
Efekt? AlphaZero stała się najskuteczniejszym programem szachowym na świecie. Taktyka stosowana przez nią była niekonwencjonalna, a nawet oryginalna. Poświęciła elementy uważane przez graczy za niezbędne, w tym swoją królową. Wykonywała ruchy, których ludzie nie sugerowali, a w wielu przypadkach nie rozważali. Arcymistrz szachowy Garri Kasparow stwierdził, że AlphaZero wstrząsnęło szachami do korzeni. Żeby postawić sprawę jasno: AlphaZero nie posiadała strategii w ludzkim rozumieniu. Miała własną logikę, opartą na zdolności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta