Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

List z EBI

28 sierpnia 2024 | Ekonomia i rynek | Teresa Czerwińska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Jak efektywniej stymulować międzynarodowe inwestycje i przepływy finansowe, żeby pracowały na rzecz krajów demokratycznych, a nie autorytaryzmów – oto wyzwanie na kolejne lata.

Bieżący rok zachęca do podsumowań dwudziestolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Warto skupić się z jednej strony na ocenie tego, co już udało się osiągnąć. Z drugiej zaś na tym, jakie kluczowe wyzwania stoją jeszcze przed polską gospodarką. Ostatnie dwie dekady charakteryzowały się szybkim wzrostem gospodarczym krajów wschodniej flanki UE. Gospodarki regionu nadganiały bogatszą północną i zachodnią Europę, skutecznie przyciągały inwestycje i modernizowały się.

Polski PKB podwoił się od wejścia do UE…

Pomimo spowolnienia w minionym roku Polska jest niekwestionowanym liderem w tej kwestii. W skali realnej PKB Polski podwoił się od czasu unijnej akcesji i prawie potroił w latach 1995–2023. Tempo wzrostu gospodarczego Polski znacznie przewyższa średnią UE. Te liczby mówią o prawdziwym skoku cywilizacyjnym, z którego wszyscy możemy być dumni.

Jako bank UE, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) miał w tym swój udział, przeznaczając na finansowanie projektów w Polsce blisko 100 mld zł i plasując nasz kraj w czołówce beneficjentów. Wyrównywanie poziomów życia w UE jest jednym z filarów otwartego rynku UE, którego siła decyduje o naszej konkurencyjności i pozycji na arenie międzynarodowej.

…ale tempo doganiania Europy Zachodniej maleje

Jednocześnie analiza, którą EBI przygotował na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12961

Wydanie: 12961

Spis treści
Zamów abonament