Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarne chmury nad umowami B2B?

05 września 2024 | Kadry i Płace | Katarzyna Sarek-Sadurska Michał Wodnicki Wojciech Kwiatkowski

Państwowa Inspekcja Pracy ma uzyskać prawo przekształcania umów cywilnoprawnych w stosunek pracy. Już teraz organizacje powinny przeanalizować stosowany model B2B, aby ograniczyć związane z tym ryzyka. Na co powinny zwrócić uwagę? Kiedy model B2B się obroni?

Polski rynek pracy od wielu lat korzysta z zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych. Jednym z rodzajów takich umów jest tzw. model B2B (ang. business to business). Do tej pory w praktyce podważanie tego modelu nie było zbyt częste. Wkrótce może się to jednak zmienić. Główny Inspektor Pracy oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiadają bowiem rozszerzenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. Najprawdopodobniej PIP uzyska prawo przekształcania umów cywilnoprawnych w stosunek pracy w drodze decyzji administracyjnej. Czy jest to początek końca stosowania modelu samozatrudnienia w Polsce?

Kwalifikacja umowy

Polski rynek pracy w ciągu ostatnich dekad ulegał wielu przeobrażeniom. Choć dominującą formą zatrudnienia pozostaje umowa o pracę, to organizacje często korzystały i korzystają z bardziej elastycznych form zatrudnienia. W przeszłości obserwowaliśmy okresy intensywnego zatrudniania osób fizycznych na podstawie umów o dzieło oraz umów zlecenia. Ustawodawca w odpowiedzi na ten trend stopniowo nadawał kolejne uprawnienia i ochronę osobom współpracującym na podstawie takich umów. Stopniowo zmieniało się też podejście organów państwa.

Początkowo kwestionowanie takich umów należało do rzadkości. Z czasem urzędy skarbowe, ZUS i PIP coraz częściej zaczęły dążyć do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12968

Wydanie: 12968

Spis treści
Zamów abonament