Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na co należy zwrócić uwagę budując system ochrony sygnalistów?

05 września 2024 | Kadry i Płace | Magdalena Dec Bartłomiej Gudek

Jakie elementy powinna zawierać wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych? Czy konieczne są konsultacje jej założeń? Kto może rozpatrywać zgłoszenia?

Już 25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (DzU poz. 928). Ustawa ta nakłada obowiązek wdrożenia w określonych podmiotach systemu ochrony sygnalistów, w tym przede wszystkim wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych, zwanej procedurą zgłoszeń wewnętrznych.

Wdrożenie systemu ochrony sygnalistów w organizacji jest kluczowym elementem, który nie tylko chroni osoby zgłaszające nieprawidłowości, ale także stanowi istotny mechanizm wczesnego wykrywania potencjalnych problemów, minimalizowania ryzyk prawnych oraz ograniczania strat finansowych i wizerunkowych. Jest to zatem także, a może przede wszystkim, w interesie każdej organizacji wprowadzającej ten system. Skutecznie działający system sygnalizowania może stać się filarem transparentności oraz zgodności działań organizacji z przepisami, co w dłuższej perspektywie przyczynia się do budowy kultury organizacyjnej opartej na etyce i zaufaniu.

System ochrony sygnalistów powinien być dostosowany do specyfiki i kultury organizacji. Musi być na tyle elastyczny, aby efektywnie służył zatrudnionym i organizacji, jednocześnie wzmacniając jej wizerunek jako odpowiedzialnego i etycznego pracodawcy.

∑ Kto musi wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych?

Nowe przepisy przewidują, że podmioty prawne, na rzecz których pracę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12968

Wydanie: 12968

Spis treści
Zamów abonament