Algorytmy mogą być wsparciem w magazynach
Automatyzacja łańcucha dostaw, wskazywanie najbardziej opłacalnych tras i poprawa rotacji zapasów w magazynie – to przykłady zastosowań zaawansowanych algorytmów w transporcie. Dzięki nim firmom spadają koszty, a marże rosną.
Biznes już od dłuższego czasu wykorzystuje nowatorskie technologie, a teraz pojawiła się dodatkowa szansa związana z generatywną sztuczną inteligencją (GenAI). Prawie trzy czwarte dyrektorów operacyjnych i menedżerów ds. łańcucha dostaw zamierza wdrożyć w swoich przedsiębiorstwach technologie bazujące na GenAI – wynika z badania EY. Na razie firmy są na początku tej drogi: zaledwie 7 proc. z nich zakończyło implementację z sukcesem, a 12 proc. jest w trakcie.
Pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które wspomagają codzienną pracę spedytorów i dyspozytorów. Dużą pomocą jest optymalizacja tras. AI bierze pod uwagę aktualne dane, w tym sytuację na drogach i warunki pogodowe, a następnie wskazuje najbardziej efektywne rozwiązanie. Ma to wymierne przełożenie na biznes: kierowcy unikają opóźnień, a koszty paliwa spadają. Ograniczeniu ulega też ślad węglowy, co w skali całej gospodarki ma niebagatelne znaczenie.
Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji usprawniają kolejne obszary.
– Przykładem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta