Visa: Wkraczamy w nową erę płatności
Statystycznie w ciągu minuty Polacy płacą kartą 18 tys. razy1, zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych, wydając ponad 2 mln zł2. Pokazuje to skalę płatności kartą i podkreśla ich znaczenie dla naszej gospodarki i społeczeństwa. Co istotne, rozwiązania płatnicze ciągle się rozwijają, przez co stają się też coraz bardziej bezpieczne, płynne i intuicyjne – mówi Adrian Kurowski, dyrektor generalny Visa w Polsce.
Jaki jest kierunek zmian w płatnościach i finansach?
Adrian Kurowski, dyrektor generalny Visa w Polsce: Płatności stają się coraz bardziej cyfrowe. Kiedy dołączyłem do Visa w 2011 r., Polacy dokonywali kwartalnie około 230 mln płatności kartami, a płatności telefonem były w powijakach [3]. Teraz płacimy kartami ponad dziesięć razy częściej, wydając kwartalnie ok. 175 mld zł [4]. Sposób, w jaki płacimy i otrzymujemy płatności, szybko się zmienia, lecz klienci niezmiennie cenią bezpieczeństwo i płynne doświadczenia, które przynoszą płatności cyfrowe.
Co więc czeka nas w przyszłości?
Podczas Visa Payments Forum, które trwa w Paryżu, dużo czasu poświęcimy technologiom, które już dziś mamy w swoim zasięgu, a które – naszym zdaniem – mogą zrewolucjonizować handel i przynieść potencjalne korzyści miliardom konsumentów, sprzedawcom oraz gospodarkom. Nie są one jeszcze dla wszystkich tak samo dostępne, a przez to, że są rozproszone, nie zapewniają doświadczenia tak płynnego, jakiego oczekują młodsi konsumenci oraz ci, którzy chcą podążać za trendami [5]. Na przykład generatywna sztuczna inteligencja (AI) otwiera wiele możliwości poprawy i personalizacji doświadczeń.
Co to wszystko oznacza dla posiadacza karty, który na przykład chciałby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta