Koniec bajek o podatku od krasnali i kapliczek
Nowa wersja projektu zmian w opodatkowaniu budowli usuwa wiele wątpliwości interpretacyjnych. Ale nie będzie postulowaną generalną reformą.
Ministerstwo Finansów przedstawiło drugą już wersję projektu zmian w podatku od nieruchomości dotyczących opodatkowania budowli. Poprzednia wzbudziła lawinę krytyki ze strony przedsiębiorców, zwłaszcza z branży energetycznej. Zawierała bowiem wiele fragmentów, które sugerowały wzrost opodatkowania np. elektrowni słonecznych. Inne zapisy krytykowano za brak precyzji. Mogłoby to potencjalnie doprowadzić – jak wskazywali eksperci podatkowi – nawet do tak absurdalnych interpretacji, jak uznanie za budowlę samochodu osobowego i butelki ze szkła. Doszło nawet do publikacji w mediach domysłów, że 2-proc. podatek obliczany od wartości budowli obejmie nawet krasnale ogrodowe i kapliczki.
Budowla to nie butelka
Ministerstwo Finansów jeszcze przed ukończeniem nowej wersji projektu dementowało pogłoski o rozszerzeniu podatku na obiekty małej architektury sakralnej i ogrodowej. Przypominało, że nie ulegnie zmianie podstawowa zasada, w myśl której opodatkowaniu podlegają tylko budowle używane w działalności gospodarczej.
W nowym projekcie wyraźnie wskazano, że budowlami nie są obiekty kultu religijnego, figury ogrodowe ani piaskownice czy huśtawki. Jednak dokonano też znacznie ważniejszych dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta