Ubóstwo Polaków jest mniejsze niż w bogatszych państwach UE
Mamy się lepiej materialnie niż wiele państw UE o wyższym od nas dochodzie narodowym na mieszkańca. Więcej osób stać na wakacje czy na nieoczekiwane wydatki finansowe.
Gdyby mierzyć zamożność poziomem produktu krajowego brutto na mieszkańca, to bylibyśmy na 20. miejscu w UE. Za nami znalazłyby się Rumunia, Węgry, Chorwacja, Słowacja, Łotwa, Grecja i Bułgaria. Wszystkie te kraje weszły do UE równo z Polską, albo później. Jedynym starszym członkiem UE w tym gronie jest Grecja, ale ona doświadczyła wielkiej zapaści gospodarczej w wyniku kryzysu finansowego. Lokata Polski nie jest więc dowodem jakiegoś nadzwyczajnego tempa doganiania innych państw.
Jest poprawa
Znacznie lepszy obraz wyłania się jednak z analizy innych danych dotyczących zamożności Polaków. Nie tych, które polegają na arytmetycznym przeliczaniu PKB, ale tych, w których ludzie odpowiadają, na co ich stać. Widać z nich, że ostatnie lata przyniosły poprawę sytuacji Polaków, co prawdopodobnie jest efektem przede wszystkim wprowadzonych przez rządy PiS programów społecznych typu 500+, które zwiększyły dochód do rozporządzenia wielu biedniejszych gospodarstw domowych. Gdy wprowadzono program 500+, szerokim echem odbił się reportaż w tygodniku „Newsweek” o klasie ludowej i jej zwyczajach nad polskim morzem, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta