Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes nad Wisłą nie pokochał AI. Przedsiębiorcy się boją

05 września 2024 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Wykorzystanie AI nad Wisłą przez biznes nie jest tak intensywne jak w Chinach, USA czy W. Brytanii
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Wykorzystanie AI nad Wisłą przez biznes nie jest tak intensywne jak w Chinach, USA czy W. Brytanii

Polskie firmy pod względem wykorzystania sztucznej inteligencji dzieli przepaść od światowych liderów. Przedsiębiorcy i pracownicy boją się używać takich narzędzi.

Po generatywną AI sięga w Polsce 48 proc. firm. To prawie tyle co europejska średnia (47 proc.), ale o powody do dumy raczej trudno. Mocno odstajemy m.in. od Amerykanów (65 proc.) czy Brytyjczyków (70 proc.). Co więcej, bardzo daleko nam do czołowych w zestawieniu podmiotów z Chin (tam ów odsetek wynosi aż 83 proc.) – wynika z najnowszych analiz Coleman Parkes i SAS, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.

Badania pokazują, że Chiny kompletnie pochłonął boom na AI. Tam ponad połowa pracowników korzysta z takich narzędzi codziennie, a 92 proc. firm, które używają już tej technologii, zapowiada, że chce dalej w nią inwestować. Jednocześnie raport wskazuje na różnice między stosowaniem GenAI a jej pełnym wdrożeniem, integrującym tę technologię w regularne procesy biznesowe. W tej klasyfikacji to USA mogą pochwalić się bardziej dojrzałym podejściem (24 proc. vs 19 proc. w Chinach), zostawiając Europę daleko w tyle (7 proc.). – W przypadku każdej nowej technologii należy przejść przez fazę odkrywania, oddzielając szum medialny od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12968

Wydanie: 12968

Spis treści
Zamów abonament