Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwiązania skrojone na miarę

05 września 2024 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
Zamykanie elektrowni węglowych, połączone z wprowadzeniem minimalnej ceny emisji CO2, w Wielkiej Brytanii zostało uznane za jeden z nielicznych przykładów efektywnej polityki proklimatycznej
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Zamykanie elektrowni węglowych, połączone z wprowadzeniem minimalnej ceny emisji CO2, w Wielkiej Brytanii zostało uznane za jeden z nielicznych przykładów efektywnej polityki proklimatycznej

Najnowsze badanie opublikowane na łamach czasopisma „Science” ujawniło, że kluczem do sukcesu w walce z emisjami gazów cieplarnianych jest dopasowanie odpowiednich metod do sektora oraz kraju.

Zespół naukowców pod przewodnictwem Anniki Stechemesser z Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Poczdamie (PIK) postanowił przyjrzeć się politykom mającym na celu zmniejszenie wpływu poszczególnych sektorów na środowisko. W tym celu przeanalizowano 1500 przykładów, wprowadzonych w 41 krajach w latach 1998–2022. Jak się okazało, skuteczność w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych można było przypisać zaledwie 63 z nich, stanowiącym niewiele ponad 4 proc. wszystkich badanych polityk klimatycznych. Każda z nich prowadziła do średniej redukcji emisji o 19 proc.

Skoordynowane, połączone działania

Eksperci ustalili, że pojedyncze metody, takie jak dotacje czy zakazy, raczej nie działają, chyba że występują razem z innymi działaniami. Za skuteczne uznano np. wycofywanie elektrowni węglowych w Wielkiej Brytanii, które połączono z wprowadzeniem minimalnej ceny emisji dwutlenku węgla.

Sukcesem było również wprowadzenie w Norwegii zakazu produkcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12968

Wydanie: 12968

Spis treści
Zamów abonament