Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaległe urlopy wypoczynkowe: terminy, zasady, przedawnienie

05 września 2024 | Kadry i Płace | Agnieszka Tarasiuk

Czy wystarczy, że pracownik rozpocznie korzystać z zaległego urlopu 30 września? Czy te termin obejmuje również urlop na żądanie? Co grozi pracownikowi za samowolne rozpoczęcie urlopu?

Co do zasady, pracodawca obowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Wskutek różnych wydarzeń losowych, np. choroby pracownika, termin wykorzystania urlopu może ulec przesunięciu lub przerwaniu. Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem?

Dni urlopu niewykorzystane w danym roku przechodzą na kolejny, z tym że ich udzielenie związane jest z pewnymi terminami, a w przypadku pracodawcy – w określonych sytuacjach – także z kosztami. W praktyce sposób wykorzystania zaległych dni urlopowych budzi pewne wątpliwości. Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

∑ Do kiedy pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy?

Urlop niewykorzystany w danym roku kalendarzowym powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 k.p.).

Przykładowo, jeśli pracownik uprawniony do 26 dni urlopu w 2023 r. wykorzystał tylko 21 dni, to te 5 dni stały się z dniem 1 stycznia 2024 r. urlopem zaległym, który powinien zostać pracownikowi udzielony do końca września 2024 r.

Do zachowania powyższego terminu wystarczające jest samo rozpoczęcie urlopu przed końcem września, a nie jego pełne wykorzystanie. Oznacza to, że pracodawca spełni ciążący na nim obowiązek, jeśli udzieli pracownikowi urlopu nawet ostatniego dnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12968

Wydanie: 12968

Spis treści
Zamów abonament