WIBOR-u się nie da podważyć
Kancelarie prawne szukają nowej niszy, próbując podważyć WIBOR, ale tego się nie da zrobić. Kredytobiorcy muszą to usłyszeć, zanim wstąpią na drogę sądową i zapłacą tym kancelariom za ich „usługi” – mówi prawnik dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
Ostatnie miesiące pokazują, że banki są beneficjentem wysokich stóp procentowych, a koniunktura w udzielaniu nowych kredytów jest bardzo dobra.
Wysokie stopy procentowe to wynik decyzji RPP, sektor bankowy nie ma na to wpływu. Poziom stóp procentowych przekłada się na oprocentowanie kredytów, ale trzeba pamiętać, że banki muszą też przeznaczać większe kwoty po stronie depozytowej. Sektor bankowy nie jest wyłącznie beneficjentem tego poziomu stóp procentowych. Przekłada się to także na ograniczenie dostępności kredytów. Im większe stopy, tym mniejsza liczba kredytobiorców.
Na kredytowanie miała wpływ też konstrukcja podatku bankowego. Osiągnęliśmy historyczne minimum, jeśli chodzi o finansowanie przedsiębiorstw. Wszystko jest winą błędnej konstrukcji podatku bankowego. Konstrukcja odnosi się do aktywów zamiast, jak we wszystkich państwach Europy Zachodniej, do pasywów. Im bank jest bardziej zaangażowany w działalność kredytową, tym większą stopę podatku płaci. Z drugiej strony poprzez wyłączenia z podatku dotyczące obligacji skarbowych banki są w nie rekordowo zaangażowane. Z punktu widzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta