Sposób na zieloną transformację
Aby osiągnąć ambitne cele neutralności klimatycznej, trzeba zadbać o wsparcie MSP i przekonać konsumentów.
Chociaż zarówno unijni politycy, jak też wielu przedsiębiorców i konsumentów dostrzegają potrzebę zielonej transformacji i jej potencjał rozwojowy, to pojawiają się też pytania o sposób i tempo jej przeprowadzania. Nie brakuje też obaw o koszt zmian, które mają doprowadzić do osiągnięcia do 2050 r. neutralności klimatycznej unijnej gospodarki. O związanych z tym szansach i obawach dyskutowali w Karpaczu uczestnicy debaty pt. „Zielona transformacja: siła napędowa czy zagrożenie dla naszego przemysłu?”.
Rozwój i mniej emisji
O sile napędowej, jaką zielona transformacja może być dla innowacyjności i gospodarki Unii, przekonywał Viktor Elbling, ambasador Niemiec w Polsce. Jak przypominał, ostatnie dekady pokazały, że rozwój gospodarczy może być połączony ze zmniejszaniem emisji; od początku lat 90. europejska gospodarka urosła o 60 proc. przy jednoczesnym 20-proc. ograniczeniu emisji. Potrzebę zrównoważonego rozwoju opartego na odnawialnych źródłach energii potwierdziła także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta