Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusz Rozwoju Regionalnego – podstawy prawne i cele działania

27 września 2024 | Biznes | Marek Ososko

Jeżeli w projekcie stwierdzono nieprawidłowość, beneficjent musi zwrócić dofinansowanie unijne wraz z odsetkami. Kto korzysta na dodatkowych wpływach z tytułu odsetek? Budżet Unii Europejskiej, czy budżet państwa?

Państwo członkowskie wdrażające fundusze Unii Europejskiej zobowiązane jest podejmować wszelkie działania w kierunku zapobiegania, wykrywania i korygowania nieprawidłowości oraz odzyskiwania kwot nienależnie wypłaconych z odsetkami.

Charakter odsetek oraz termin ich naliczania zostały określone w sposób jednakowy dla wszystkich beneficjentów w ustawie o finansach publicznych (u.f.p.). Zgodnie z art. 207 u.f.p. środki unijne podlegają zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków.

1. Czy organ musi dochodzić zwrotu odsetek?

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje się, że odsetki, jako świadczenie uboczne wobec świadczenia głównego, stanowią wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału (funkcja kompensacyjna, odszkodowawcza). Są one nierozerwalnie związane z określonymi nieprawidłowościami, pełnią funkcje swoistej kary, motywującej zobowiązanych do działania zgodnego z prawem.

Konieczność zapłaty odsetek od zwracanej kwoty, liczonych od dnia przekazania środków, wynika zarówno z art. 207 ust. 1 u.f.p., jak też z warunków umowy o dofinansowanie projektu.

Przepis zawiera jednoznaczne unormowanie, że organ jest zobowiązany do dochodzenia zwrotu środków wraz z odsetkami liczonymi w sposób wskazany w ustawie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12987

Wydanie: 12987

Spis treści
Zamów abonament