Klienci chcą płacić smartfonem i zegarkiem
Popularność płatności mobilnych będzie rosła. Są wygodniejsze, szybsze i bardziej przyjazne dla użytkownika niż tradycyjne formy.
Polacy chętnie korzystają z nowinek technologicznych, co idzie w parze z rosnącym poziomem cyfryzacji polskiego sektora finansowego. Na popularności zyskują płatności bezgotówkowe, a najszybciej rosnącym segmentem są płatności mobilne. Umożliwiają one zapłatę za produkty lub usługi przy użyciu smartfona, tabletu czy smartwatcha.
E-commerce zmienia reguły gry
W ujęciu globalnym rynek płatności cyfrowych ma rosnąć w latach 2024–2028 o niemal 10 proc. rocznie, do prawie 17 bln dolarów w 2028 r. – prognozuje Statista.
Z kolei według szacunków Market Research Community wartość samego tylko rynku płatności mobilnych w 2023 r. wyniosła 1,8 bln dolarów. Przewidywana średnia roczna stopa wzrostu tego segmentu wynosi aż 28 proc. Jeśli prognozy się sprawdzą, to za osiem lat wartość rynku przekroczy 16 bln dolarów.
Impulsem do odejścia od gotówki była pandemia. Wywindowała dynamikę wzrostu rynku e-commerce, co dodatkowo wzmocniło popularność płatności bezgotówkowych.
W Polsce udział sprzedaży przez internet w sierpniu 2024 r. zmniejszył się w porównaniu z analogicznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta