Jesteśmy tutaj!
„Mir zenen do. Jesteśmy tu” – powiedział podczas wielkiego otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum i Ocalały z Holokaustu, cytując fragment pieśni żydowskich partyzantów. Odniósł się w ten sposób do nieprzerwanej – mimo Zagłady, powojennej emigracji i wszelkich przeciwności – obecności Żydów w Polsce. Od tego czasu mija już dziesięć lat.
D zisiaj muzeum wchodzi w wiek nastoletni. Jest liderem – zdobywcą najważniejszych nagród, w tym EMYA (Europejskie Muzeum Roku), zwanej muzealnym Oscarem. Jako pierwsze i jedyne dotąd w naszym kraju – mówi Zygmunt Stępiński, dyrektor POLIN.
– W sprawach historii i kultury polskich Żydów staliśmy się międzynarodowym autorytetem, powszechnie słuchanym, docenianym, choć czasem także krytykowanym. Z pokorą i uwagą przyjmujemy głosy naszej publiczności. Mamy ambicję tworzyć atrakcyjne, nowoczesne i angażujące centrum kultury, którego misja i program zainteresuje również nieżydowskich odbiorców – wszak to oni stanowią największą część naszej widowni – dodał Stępiński.
A jakie były początki?
Muzeum POLIN jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej strona publiczna sfinansowała m.in. koszt budowy budynku i jego wyposażenia. Stowarzyszenie ŻIH odpowiadało m.in. za sfinansowanie projektowania i budowy wystawy głównej.
– Siłą tego muzeum jest to, że powstało z oddolnej inicjatywy polskich Żydów, a zarazem jest wspaniałym dowodem na to, że o przeszłości polsko-żydowskiej możemy mówić wspólnie, szanując wzajemnie perspektywy. Zaangażowanie strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta