Atom i OZE podstawą przyszłego miksu energetycznego
Transformacja musi postępować szybko, aby Polska nadrobiła zaległości. Rozwój OZE będzie coraz intensywniejszy. Docelowo miks ma opierać się na OZE w połączeniu z energią atomową.
Polska w Krajowym Planie Energii i Klimatu wysłanym do Komisji Europejskiej zakłada, że udział energii odnawialnej w finalnym zużyciu energii brutto w Polsce do 2030 r. wzrośnie do 29,8 proc. Udział OZE w krajowym miksie zużycia energii elektrycznej w 2030 r. ma wynieść 50,1 proc., udział zielonej energii w ciepłownictwie i chłodnictwie ma sięgać 32,1 proc., a w transporcie – 17,7 proc. Trwają prace nad aktualizacją planu, nowa wersja wyznaczy bardziej ambitne cele do 2030 r.
O przyszłości transformacji dyskutowali podczas debaty „Jaka jest rola energetyki wiatrowej, słonecznej, biogazu i wodoru w przyszłym miksie energetycznym Polski i jak go finansować?” przedstawiciele rządu, sektora bankowego i przemysłu.
Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, stwierdził, że przeprowadzenie transformacji klimatycznej to, obok wstąpienia do NATO i UE, jeden z kamieni milowych w historii Polski.
– Koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta