Dlaczego warto odwiedzić POLIN?
Od 2014 roku w Muzeum POLIN na warszawskim Muranowie można zwiedzać wystawę, która opowiada o tysiącletniej historii Żydów polskich.
Można tam zobaczyć m.in. rekonstrukcję drewnianej synagogi z Gwoźdźca z niezwykłym, ręcznie malowanym i bajecznie kolorowym sklepieniem. Sam jej dach waży 30 ton!
Drewniane synagogi, ze względu na dostępność i taniość surowca, były w XVII wieku powszechne. Budowali je lokalni rzemieślnicy, niekoniecznie Żydzi, inspirując się architekturą dworów i bogatych domów mieszczańskich. Bożnice górowały nad otoczeniem wysokim, łamanym dachem, pod którym mieściły się sala modlitewna, sień i babińce. Synagoga w Gwoźdźcu, z zewnątrz skromna, kryła w swoim wnętrzu niezwykłe bogactwo.
Dlaczego jeszcze warto wybrać się do Muzeum POLIN?
Spacer przedwojenną uliczką
Jedna z galerii wystawy stałej – „Na żydowskiej ulicy 1918–1939” – znajduje się niemal dokładnie w miejscu, w którym przed II wojną światową znajdowała się ul. Zamenhofa. Była to główna arteria zamieszkanej przede wszystkim przez Żydów tzw. dzielnicy północnej. Spacerując uliczką, można zajrzeć do przedwojennej kawiarni czy kina, a nawet zatańczyć tango.
W 1918 roku Polska odzyskała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta