Parytet płci w organach spółek
W związku z unijną dyrektywą Women on Boards, polski ustawodawca pracuje nad wdrożeniem przepisów mających zapewnić odpowiedni parytet płci w zarządach i radach nadzorczych największych spółek giełdowych.
Trwają prace legislacyjne w związku implementacją unijnej dyrektywy, zwanej Women on Boards. Zakłada ona określony parytet płci w zarządach oraz radach nadzorczych największych spółek giełdowych. W zamierzeniu ustawodawcy unijnego, jak i krajowego, leży zatem usprawnienie stosowania zasady równości szans kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych.
Dyrektywa Women on Boards
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków zwana „dyrektywą Women on Boards” zmierza do zapewnienia bardziej zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn wśród dyrektorów spółek giełdowych poprzez ustanowienie skutecznych środków, których celem jest przyspieszenie postępów w osiąganiu równowagi płci.
Dyrektywa ma zastosowanie do spółek giełdowych, co oznacza spółkę, której siedziba mieści się w państwie członkowskim i której akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 21 dyrektywy 2014/65/UE w co najmniej jednym państwie członkowskim.
Przedmiotowa dyrektywa nie ma zastosowania do mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), co oznacza przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 250...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta