Remont i odbudowa po powodzi
Zgodnie z ustawą z 2001 roku remont, odbudowę czy rozbiórkę budynków będzie można realizować przy minimum formalności. Potrzebne jest rozporządzenie.
Od kilkunastu dni obserwujemy tragiczne skutki powodzi, która dotknęła południowo-zachodnie tereny naszego kraju. Woda pozostawiła po sobie ogrom zniszczeń zarówno jeśli chodzi infrastrukturę, jak i zabudowę mieszkalną oraz publiczną.
Kluczowym problemem, z jakim w tej chwili mierzą się mieszkańcy zalanych terenów, jest konieczność szybkiego zweryfikowania – przez uprawnione do tego osoby – stanu technicznego, w jakim znajdują się zniszczone przez wodę budynki, oraz ustalenie, czy kwalifikują się one do remontu, czy do odbudowy. A ta – będzie wymagała spełnienia określonych formalności.
Obowiązująca jednak od 2001 roku regulacja, uchwalona w celu szybkiego likwidowania skutków działania m.in. powodzi, przewiduje uproszczenie procedur budowlanych, dzięki czemu poszkodowani w wyniku działania tego żywiołu będą mogli szybko przystąpić do realizowania robót budowlanych.
Minimum formalności
Zgodnie z ustawą z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (DzU 2024 poz. 1190) remont i odbudowę budynków oraz innych obiektów budowlanych, a także ich rozbiórkę będzie można realizować przy minimum formalności. Warunkiem skorzystania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta