Zmiany w podatku od nieruchomości
Przesłanka trwałego związania z gruntem doczekała się ustawowej definicji poprzez uściślenie, że połączenie obiektu z gruntem jest trwałe, jeżeli pozwala przeciwdziałać czynnikom zewnętrznym niezależnym od działania człowieka.
Ministerstwo Finansów przygotowało drugą już tym w roku wersję nowelizacji przepisów dotyczących podatku od nieruchomości – do której polski rząd jest zobligowany z uwagi na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Resort deklaruje, że zmiana w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych będzie neutralna dla firm, ale wydaje się, że mimo szeregu korzystnych zmian nadal istnieć będzie ryzyko sporów z organami podatkowymi, a dla części biznesu wysokość podatku od nieruchomości wzrośnie. Na jakie aspekty nowelizacji zwrócić uwagę?
Właściciele fotowoltaiki mogą spać spokojnie
Przy okazji upublicznienia pierwszej wersji projektu pojawiły się czarne chmury nad właścicielami paneli fotowoltaicznych – czy proponowana definicja budowli jako całości techniczno-użytkowej nie spowoduje opodatkowania całych paneli fotowoltaicznych, a nie tylko ich części budowlanych. Dziś opodatkowane są jedynie wsporniki, na których zamontowane są panele. Części budowlane paneli fotowoltaicznych są budowlami i podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, jeżeli są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Takie stanowisko jest ugruntowane w orzecznictwie, czego przykładem może być wyrok WSA w Szczecinie z 11 września 2019 roku (I SA/Sz 239/19), gdzie sąd wskazał, że budowa analizowanego urządzenia paneli fotowoltaicznych oraz funkcja, jaką spełniają – zamiana energii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta