Odpady budowlane do recyklingu
Na składowiska ma trafiać mniej odpadów budowlanych. Nadchodzą zmiany w ich segregacji. Czy firmy są gotowe?
Nadchodzą zmiany w gospodarowaniu odpadami budowlanymi. Deweloperzy i firmy remontowe będą musieli je sortować, dzieląc na sześć frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Przepisy mają wejść w życie na początku 2025 r., ale ich ostateczna wersja nie jest gotowa. Firmy chcą zmienić zapis nakazujący im selektywne zbieranie i odbieranie odpadów budowlanych u źródła. Chcą mieć możliwość zlecania tego innym podmiotom: za segregację odpadów byłby odpowiedzialny ten, kto je przejmie.
Jak branża budowlana ocenia regulacje? Czy jest na nie gotowa? Iwona Hutyra, menedżer zespołu ds. środowiska i zielonego biznesu w spółce Skanska, podkreśla, że planowane zmiany przepisów dotyczących segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych to dla branży zarówno korzyści, jak i wyzwania.
Miejsce na kontenery
– Wprowadzenie obowiązku sortowania odpadów na sześć frakcji zwiększy ilość materiałów poddawanych recyklingowi. To istotny krok w kierunku ochrony środowiska. Na przykład rozdrobniony beton może być ponownie używany jako kruszywo w produkcji betonu lub do budowy dróg – tłumaczy Iwona Hutyra. – W rezultacie zmniejszy się zapotrzebowanie na surowce naturalne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta