Kreml kieruje mordami w Ukrainie
To, co robi Rosja, bardzo przypomina czystki etniczne – uważa specjalna przedstawicielka Stanów Zjednoczonych ds. zbrodni wojennych Beth Van Schaack.
Rosja przestrzega w Ukrainie konwencji genewskiej w sprawie zapobiegania i karania zbrodni wojennych?
Ależ skąd! Już na początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku sekretarz stanu Antony Blinken uznał, że jest ona gwałcona niemal wszędzie, gdzie rozmieszczone są rosyjskie wojska. Zaraz potem na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium wiceprezydent Kamala Harris wymieniła cały szereg zbrodni przeciw ludzkości popełnionych przez Rosjan.
Wkrótce wejdziemy w czwarty rok wojny. O jakich zbrodniach mówimy?
Definicja zbrodni przeciw ludzkości została określona w trakcie procesu w Norymberdze przywódców III Rzeszy. Notujemy, że popełniają je dziś nie tylko rosyjscy żołnierze, ale także przedstawiciele rosyjskiej administracji. Jedną z nich jest porywanie tysięcy ukraińskich dzieci z terytoriów okupowanych przez Rosjan. Część z nich jest przewożona do Rosji, część na Białoruś, która stała się wspólnikiem tego niecnego procederu. Dzieci są rusyfikowane, pozbawiane swojej ukraińskiej tożsamości. Nieraz przechodzą szkolenie wojskowe.
Pojawiły się doniesienia o obcięciu głowy ukraińskiemu żołnierzowi. Inny został wykastrowany. To pojedyncze wypadki czy szersze zjawisko?
Praktycznie wszyscy jeńcy wojenni, którzy wracają do Ukrainy w ramach wymiany z Rosją, mówią o tym, jak byli źle traktowani....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta