Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić wynagrodzenie dla członka zarządu i rady nadzorczej?

18 października 2024 | Biznes | Artur Przestrzelski

Ustalenie i przyznanie wynagrodzenia członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi jedną z kwestii powiązanych ze zmianami osobowymi w spółce. Spółka w tym zakresie powinna dokonać starannych czynności. Nieprawidłowości na tym tle wiążą się z konsekwencjami nie tylko dla spółki, ale także dla członków organów.

Jak pokazuje praktyka po okresie sprawozdawczym, osoby organizujące zgromadzenia wspólników często nie uwzględniają tego, że sprawa wynagrodzenia powinna zostać rozstrzygnięta w sposób taki, jaki regulują ją przepisy.

Ustalenie wynagrodzenia – zarząd

Kodeks spółek handlowych (k.s.h.), stanowi, że uchwała wspólników może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawania członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń. Wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy określa organ albo osoba powołana uchwałą zgromadzenia wspólników do zawarcia umowy z członkiem zarządu. Przepis art. 2031 k.s.h. stanowi więc, że prerogatywa w omawianym zakresie należy do samych wspólników, pozostawiając im dużą swobodę. Zgromadzenie wspólników jest więc władne do ustalenia kwestii związanych ze sprawą wynagrodzenia członka zarządu w sposób kompleksowy – ograniczając tylko ich wdrożenie w życie za pośrednictwem rady nadzorczej lub ustanowionego pełnomocnika. Zgromadzenie wspólników może także nakreślić jedynie pewne zasady ustalania i przyznawania tego wynagrodzenia, pozostawiając jego konkretyzację w czynności wykonawczej jaką jest zawierana umowa z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13005

Wydanie: 13005

Spis treści
Zamów abonament