Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wegańska kiełbasa to kiełbasa? Przełomowy wyrok TSUE

18 października 2024 | Biznes | Jolanta Prystupa Joanna Czyżak

4 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie kontrowersyjnego francuskiego dekretu z 2022 roku, który zakazywał korzystania z nazw takich jak „stek” czy „szynka” przez produkty spożywcze pochodzenia roślinnego. Jakie zmiany dla rynku przyniesie rozstrzygnięcie TSUE?

1. Przepisy krajowe oraz pytanie prejudycjalne do TSUE

Rynek produktów wegańskich i wegetariańskich z roku na rok rośnie, a „roślinne kiełbaski” czy „wege kabanosy” stały się powszechnym widokiem na półkach sklepowych. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z tego, że produkty, które nie mają nic wspólnego z tradycyjną „kiełbasą” nawiązują do niej w swoim oznakowaniu. W 2020 roku Parlament Europejski odrzucił propozycję wprowadzenia zakazu używania nazw kojarzących się z mięsem w oznakowaniu produktów roślinnych (tzw. „veggie burger ban”), ale dalszy rozwój rynku roślinnych alternatyw skłonił niektóre państwa członkowskie do wprowadzenia własnych regulacji w tej kwestii. Przykładem takiego działania są przepisy przyjęte we Francji w 2022 roku, które dały początek dla analizowanego w artykule postępowania przez Trybunałem.

Podstawę postępowania przed TSUE stanowi dekret nr 2022-947 z 29 czerwca 2022 r. w sprawie stosowania niektórych nazw używanych do oznaczania środków spożywczych zawierających białka roślinne („Dekret”), który wprowadził we Francji znaczące ograniczenia dla nazewnictwa i oznakowania produktów wegańskich i wegetariańskich. Dekretem objęte zostało ponad 300 nazw produktów.

Zgodnie z art. 2 Dekretu, zakazane zostało stosowanie do oznaczenia przetworzonego produktu zawierającego białko roślinne nazw opartych na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13005

Wydanie: 13005

Spis treści
Zamów abonament