Era postkwantowa: nowe wyzwania dla polskiej gospodarki
Wzrost liczby cyberataków pokazuje, że firmy powinny jak najszybciej wdrożyć nowe technologie pozwalające chronić wykorzystywane przez nie dane.
Polska gospodarka, podobnie jak inne na świecie, stoi przed wielkim wyzwaniem w związku z rozwojem komputerów kwantowych. Te zaawansowane technologie mogą znacząco zmienić sposób, w jaki zabezpieczamy dane w internecie, a ich wpływ może być odczuwalny w różnych sektorach, od bankowości po małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). W związku z tym zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska podejmują kroki, aby przygotować swoje gospodarki na nadchodzące zmiany.
NIST i nowe standardy kryptograficzne
W sierpniu 2024 r. Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST) w USA opublikował nowe standardy kryptograficzne zaprojektowane tak, aby były odporne na ataki ze strony komputerów kwantowych. Te standardy to owoc wieloletnich prac, które mają na celu zabezpieczenie cyfrowej przyszłości. NIST skoncentrował się na stworzeniu algorytmów, które są odporne na możliwości obliczeniowe komputerów kwantowych, co jest kluczowe dla ochrony danych w nadchodzących latach.
Nowe standardy obejmują trzy główne algorytmy kryptograficzne, które mają chronić zarówno ogólną wymianę informacji (taką jak przesyłanie danych w internecie), jak i podpisy cyfrowe, które są używane do potwierdzania tożsamości w świecie cyfrowym. NIST zachęca organizacje na całym świecie, aby jak najszybciej zaczęły wdrażać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta