Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić odszkodowanie za grunt wywłaszczany pod drogę?

19 listopada 2024 | Administracja i samorząd | Piotr Wancke

Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić fakt wydania decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel wywłaszczonej nieruchomości nie wystąpił o wydanie pozwolenia na budowę od dnia wydania decyzji o warunkach zabudowy do dnia wywłaszczenia?

Odpowiedź na to pytanie należy rozpocząć od wskazania na uprawnienia gminy w zakresie tworzenia aktów prawa miejscowego, jak i wydawania indywidualnych aktów w zakresie planowania przestrzennego. Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzen- nym (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 1130; dalej u.p.z.p.) przyznaje wyłączne kompetencje gminie w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego o charakterze lokalnym. To gmina jest uprawniona do uchwalania planów ogólnych oraz planu zagospodarowania przestrzennego. W myśl art. 13a ust. 7 i art. 14 ust. 8 u.p.z.p. wskazane akty mają przymiot aktów prawa miejscowego. To w nich następuje ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy (art. 4 ust. 1 u.p.z.p.).

Gdy brak planu miejscowego

Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 2 u.p.z.p. – w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym: sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy. Ten akt ma charakter indywidualny i stanowi decyzję administracyjną wydawaną przez wójta, burmistrza, prezydenta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13030

Wydanie: 13030

Spis treści
Zamów abonament