Mniej plastiku z Europy
Na świecie produkuje się coraz więcej tworzyw sztucznych. Na odwrót niż u nas. Zmalał też na naszym kontynencie recykling plastików przeprowadzany metodą mechaniczną.
W ubiegłym roku globalna produkcja tworzyw sztucznych wzrosła o 3,3 proc. (do 413,8 mln ton), a europejska spadła o 8,3 proc. (do 54 mln ton) – wynika z najnowszych danych Plastics Europe, stowarzyszenia producentów tworzyw ze Starego Kontynentu. Tym samym udział UE (liczony razem z Norwegią, Szwajcarią i Wielką Brytanią) spadł na świecie do 12,3 proc. Dla porównania w 2022 r. było to jeszcze 14 proc., a w 2006 r. nawet 22 proc. Nasz region w największym stopniu przegrywa globalną konkurencję z Ameryką Północną (ma 33,3-proc. udział w rynku), Chinami (17,1 proc.) i pozostałym krajami Azji (19,7 proc.).
Europa po raz pierwszy zanotowała zniżkę ilości wytworzonych recyklatów, czyli tworzyw powstałych w wyniku recyklingu. Chodzi o 7,8-proc. spadek produkcji recyklatów pochodzących z recyklingu mechanicznego. Tymczasem również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta