Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia
Zgodnie z nowymi przepisami największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Sejm uchwalił 6 listopada br. ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, która implementuje do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej. Dyrektywa ta stanowi unijne wdrożenie filaru II (Pillar 2) międzynarodowej reformy podatkowej, który został zatwierdzony w grudniu 2021 r. przez OECD.
Główny cel
Celem systemu globalnego podatku minimalnego jest zapewnienie, by duże przedsiębiorstwa międzynarodowe i krajowe płaciły co najmniej 15-proc. podatek od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
W efekcie globalny podatek minimalny będzie obliczany jako różnica pomiędzy efektywnie zapłaconym podatkiem dochodowym w danej jurysdykcji a podatkiem obliczonym przy zastosowaniu stawki 15 proc.
Kogo dotyczy
Podatek obejmie grupy międzynarodowe i grupy krajowe, które w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej, w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających badany rok podatkowy, wykazały roczny przychód w wysokości co najmniej 750 mln euro.
Przez grupę rozumie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta