Gmina rozważa aport infrastruktury do spółki. Czy odliczy VAT?
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia jednak gminy trwale tego prawa.
Gmina wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przysługującego jej prawa do odliczenia VAT naliczonego dla zakupów dotyczących wybudowania oczyszczalni ścieków. Realizując inwestycję, gmina dopuszczała różne koncepcje zagospodarowania oczyszczalni ścieków, a mianowicie jej aport, dzierżawę lub nieodpłatne użyczenie na rzecz spółki komunalnej. Gmina nie wykluczała żadnej z tych opcji. Realizując inwestycję gmina nie odliczała VAT naliczonego od dokonanych zakupów inwestycyjnych. Ostatecznie gmina podjęła decyzję o wniesieniu oczyszczalni ścieków w drodze aportu do spółki. Decyzja ta została podjęta w trakcie realizacji inwestycji, ale przed oddaniem jej do użytkowania.
Zdaniem wnioskodawcy
Zdaniem gminy, w związku z podjęciem przez nią w trakcie realizacji inwestycji decyzji o wniesieniu oczyszczalni ścieków aportem do spółki, doszło do zmiany przeznaczenia dokonanych zakupów inwestycyjnych, a gminie przysługuje prawo do odliczenia w całości kwoty VAT naliczonego związanego z realizacją inwestycji, z uwzględnieniem zasad wynikających z art. 91 ustawy o VAT. Gmina uważała, że powinna w deklaracji VAT składanej za miesiąc, w którym podjęła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta