Jak tchnąć drugie życie w stare smartfony
Porzucone telefony komórkowe mogą stać się urządzeniami pełniącymi różne użyteczne funkcje. Niektóre modele można też sprzedać za duże kwoty.
Telefony komórkowe zmieniamy często. W Polsce, według badania Kantar z 2022 roku, 80 proc. użytkowników kupuje nowe urządzenie co dwa lata, a 60 proc. korzysta z nich krócej niż 1,5 roku.
Natomiast z ankiety przeprowadzonej przez Nevis Security wśród członków Linkedin z różnych krajów, wynika, że 62 proc. użytkowników wymienia smartfony co cztery lata, co oznacza, że pomijają w tym czasie od dwóch do czterech generacji telefonów. Oczywiście, nie ma takiej konieczności, by podążać za modą. Natomiast warto zmienić telefon, gdy nie otrzymuje już najnowszych aktualizacji i zabezpieczeń systemu.
Jednak niezależnie od tego, czy wymiana urządzenia następuje co dwa czy cztery lata, w szufladach z biegiem czasu gromadzą się stare egzemplarze. Co z nimi robić? Można je wyrzucić do elektrośmieci, ale też kreatywnie wykorzystać w codziennym życiu, a nawet na nich zarobić.
Zupełnie nowa rola
Stare smartfony po zakończeniu ich użytkowania mogą zyskać drugie życie i pełnić użyteczne funkcje. Można je wykorzystać na wiele sposobów. Oto kilka z nich.
∑ Nawigacja samochodowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta