Skuteczna obronność wymaga integracji danych
Kluczem do osiągnięcia przewagi stała się zdolność do pozyskiwania danych z lądu, powietrza, wody, kosmosu i cyberprzestrzeni, a następnie ich szybkiego przetwarzania i dostarczania do dowódców oraz żołnierzy – mówi generał Mary A. Legere, dyrektorka zarządzająca w Accenture Global Defense.
Technologie wkraczają w każdy obszar naszego życia, także do sektora obronnego. W jakim kierunku powinny zmierzać wysiłki na rzecz cyfrowej modernizacji polskiego wojska?
Technologie cyfrowe od momentu ich powstania są integralną częścią systemów uzbrojenia, takich jak samoloty czy czołgi. Jednak ewolucja w obronności trwa, postęp technologiczny umożliwia teraz łączenie różnych rodzajów uzbrojenia. Zdolność do pozyskiwania danych z lądu, powietrza, wody, kosmosu i cyberprzestrzeni, a następnie ich szybkiego przetwarzania i dostarczania do dowódców oraz żołnierzy, stała się kluczem do osiągnięcia przewagi. Dostęp do informacji pozwala prowadzić działania wielodomenowe, czyli równoczesne koordynowanie operacji w różnych przestrzeniach operacyjnych.
Polska zainwestowała w najnowocześniejsze systemy uzbrojenia na świecie, które generują ogromne ilości danych. Teraz jednym z najważniejszych zadań jest zintegrowanie tych systemów, aby zapewnić płynny dostęp do niezbędnych danych osobom i urządzeniom, które powinny z nich korzystać.
Co umożliwi integrację systemów uzbrojenia?
Przede wszystkim cyfrowa transformacja, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta