Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem

19 listopada 2024 | Biznes | Aleksandra Gajzlerska

Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.

Przepisy kodeksu pracy zakazują mobbingu i dyskryminacji w zatrudnieniu i przyznają pracownikom jasne narzędzia ochrony. Środowisko pracy to jednak często nie tylko pracownicy, ale także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Zleceniobiorcy również mogą doświadczać takich zachowań, jak mobbing czy szykanowanie w miejscu pracy. Powstaje jednak pytanie, czy kontraktor może skutecznie bronić się przed zachowaniami, które mają znamiona mobbingu? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Czym jest mobbing

Kodeks pracy wskazuje, że mobbingiem są działania lub zachowania skierowane przeciwko pracownikowi, które polegają na nękaniu lub zastraszaniu go. Nie może to być jednak działanie jednorazowe – mobbing cechuje się uporczywością i długotrwałością. Zachowanie musi wywoływać lub mieć na celu wywołanie w pracowniku poczucia zaniżonej przydatności zawodowej, poniżenie bądź ośmieszenie go oraz izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Mobbing może przejawiać się poprzez różne działania, np. celowe ignorowanie pracownika i wykluczanie go z komunikacji lub spotkań zespołowych, publiczne krytykowanie czy zlecanie mu zadań nieadekwatnych do jego kwalifikacji, mających na celu jego upokorzenie.

Ochrona pracownika

Przepisy kodeksu pracy wskazują, czego może domagać się pracownik, który jest ofiarą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13030

Wydanie: 13030

Spis treści
Zamów abonament