Obliczanie śladu węglowego
Raportowanie | Emisyjność przedsiębiorstw
W 2023 roku Międzynarodowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC) opublikował podsumowanie raportu, z którego wynika, że to działalność człowieka poprzez emisje gazów cieplarnianych jest odpowiedzialna za globalne ocieplenie. Pomimo świadomości tego zjawiska i pełnej zgody środowiska naukowego co do konieczności podejmowania zdecydowanych przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu, emisje gazów cieplarnianych – choć w wolniejszym tempie – stale rosną. Nie oznacza to jednak, że zatrzymanie globalnego ocieplenia nie jest możliwe, choć z pewnością będzie wymagało spójnych inicjatyw społeczności międzynarodowej.
Cele ograniczania emisji
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Unia Europejska od wielu lat wyznacza coraz ambitniejsze cele dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych związane z planem zielonej transformacji. Motywacją dla takich działań jest przede wszystkim chęć ratowania planety przed zmianami klimatu i ich skutkami. Uchwalane akty prawne i zatwierdzane strategie działania przewidują osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Neutralność klimatyczna to stan, do którego dąży się w gospodarce, oznaczający równowagę pomiędzy emisją gazów cieplarnianych (np. dwutlenku węgla) a ich pochłanianiem przez naturalne pochłaniacze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta