Kiedy ZUS uzna, że strony zawarły umowę dla pozoru?
Pozorność umowy o pracę stanowi powód odmowy przez ZUS prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych związanych z zatrudnieniem. Czy jest szansa na wygranie takiej sprawy w sądzie?
Umowa o pracę stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Pracownik podlega im od dnia nawiązania do dnia ustania stosunku pracy (art. 6 ust. 1 i art. 13 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 497 ze zm.).
Uprawnienia ZUS
ZUS ma prawo kontrolować umowy o pracę pod kątem tego, czy strony faktycznie łączyła umowa o pracę, czy była to czynność pozorna mająca na celu jedynie uzyskanie świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Jeśli ZUS uzna, że umowa o pracę miała charakter pozorny, wydaje decyzję stwierdzającą, że dana osoba nie podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej umowy, a w konsekwencji odmawia jej wszelkich związanych z tym świadczeń; ewentualnie wydaje decyzję o zwrocie wypłaconych już świadczeń jako nienależnych. Zwykle dotyczy to zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.
Wada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta