Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnaliści. Jak powinna wyglądać współpraca ze związkami zawodowymi?

28 listopada 2024 | Kadry i Płace | IWONA JAROSZEWSKA-IGNATOWSKA IWONA JAROSZEWSKA-IGNATOWSKA Małgorzata Perchel-Ducka

Ustawa o ochronie sygnalistów zobowiązuje do współpracy ze związkami zawodowymi. Co konkretnie firma musi ustalić z partnerem społecznym, z kim dokładnie, jak i kiedy? Jakie wymogi formalne trzeba spełnić? Co się stanie, jeśli firma nie zrealizuje ustawowych obowiązków?

Ustawodawca dąży do tego, aby pracownicy mieli znaczący wpływ na to, jak działają firmy, i dbali o swoje środowisko pracy. Efektem tego jest przyznawanie związkom zawodowym lub przedstawicielom pracowników różnych uprawnień w zakresie konsultacji lub uzgadniania. Dzięki temu firmy muszą liczyć się ze zdaniem pracowników wyrażonym za pośrednictwem ich przedstawicieli. W niektórych przypadkach to zdanie jest wiążące – bez zgody partnera społecznego firma nie może w ogóle wprowadzić danego rozwiązania. W innych przypadkach przedstawione stanowisko powinno być wzięte pod uwagę, ale nie ma konieczności uzyskania zgody związków lub przedstawicieli. Również w ustawie o ochronie sygnalistów został przewidziany obowiązek współpracy z partnerami społecznymi. Pojawia się on w związku z procedurą zgłoszeń wewnętrznych.

∑ Czy ustawa o ochronie sygnalistów wymaga od firmy, aby współpracowała ze związkami zawodowymi?

Tak. Firma ma obowiązek ustalić procedurę zgłoszeń wewnętrznych. Zanim to zrobi, musi ją jednak skonsultować. Konsultację należy przeprowadzić z zakładową organizacją związkową albo zakładowymi organizacjami związkowymi, jeżeli w  podmiocie prawnym działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa. To właściwie jedyne zadanie, które pracodawca realizuje we współpracy z partnerem społecznym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13038

Wydanie: 13038

Spis treści

Reklama

Zamów abonament