Mniej delegacji do ministerstwa
Jeszcze w tym roku rząd powinien zatwierdzić ustawę przewidującą dodatki dla sędziów delegowanych do sądów.
Odchodzenie sędziów w stan spoczynku z jednej strony oraz brak ogłaszania nowych procedur awansowych (z uwagi na wątpliwości co do konstytucyjności Krajowej Rady Sądownictwa) z drugiej strony powoduje, że brakuje napływu kadr do wydziałów odwoławczych w sądach okręgowych oraz sądów apelacyjnych. Z uwagi na to, że w najbliższym czasie sytuacja z Krajową Radą Sądownictwa nie ulegnie zmianie (prezydent już raz nie podpisał ustawy, która powoływałaby nową KRS, której sędziowskich członków powoływaliby sędziowie), przez najbliższe dwa lata delegacje mają być tym narzędziem, które pozwolić ma na sprawne zarządzenie organizacją wymiaru sprawiedliwości.
Dodatki motywacyjne
Jednak jak zauważa sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, dyrektor departamentu kadr i organizacji sądów powszechnych i wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości, o ile w przypadku delegacji poziomych (np. z jednego sądu rejonowego do drugiego) sędziemu przysługuje dodatek (równy dodatkowi dla wizytatora), o tyle w przypadku delegacji do sądu wyższego rzędu takowy dodatek nie przysługuje.
Dlatego MS przygotował projekt nowelizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta