Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Martwy poród: nadal trudno o urlop macierzyński

28 listopada 2024 | Kadry i Płace | Mateusz Ducki

Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.

Urlop macierzyński wyróżnia się tym, że jest udzielany automatycznie od dnia porodu. Matka dziecka co do zasady nie musi składać osobnego wniosku o jego udzielenie. W standardowej sytuacji musi jedynie dostarczyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Wydaje się zatem, że procedura jest prosta i nie powinna nastręczać większych trudności praktycznych. Jednak sprawa może się bardzo skomplikować w przypadku martwego porodu.

Brak aktu urodzenia

Złożenie skróconego odpisu aktu urodzenia jest jedynym warunkiem formalnym, który musi dopełnić matka, jeśli chce skorzystać z urlopu macierzyńskiego, także w przypadku martwego porodu. To jednak ten punkt często sprawia, że w praktyce nie jest to możliwe.

Akt urodzenia dziecka zawsze musi zawierać informację o jego płci. Dotyczy to też martwego porodu, który potwierdza się aktem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13038

Wydanie: 13038

Spis treści

Reklama

Zamów abonament