Martwy poród: nadal trudno o urlop macierzyński
Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.
Urlop macierzyński wyróżnia się tym, że jest udzielany automatycznie od dnia porodu. Matka dziecka co do zasady nie musi składać osobnego wniosku o jego udzielenie. W standardowej sytuacji musi jedynie dostarczyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Wydaje się zatem, że procedura jest prosta i nie powinna nastręczać większych trudności praktycznych. Jednak sprawa może się bardzo skomplikować w przypadku martwego porodu.
Brak aktu urodzenia
Złożenie skróconego odpisu aktu urodzenia jest jedynym warunkiem formalnym, który musi dopełnić matka, jeśli chce skorzystać z urlopu macierzyńskiego, także w przypadku martwego porodu. To jednak ten punkt często sprawia, że w praktyce nie jest to możliwe.
Akt urodzenia dziecka zawsze musi zawierać informację o jego płci. Dotyczy to też martwego porodu, który potwierdza się aktem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta