Nie ma ESG bez zdrowia
W akronimie „ESG” próżno szukać słowa „zdrowie”. Nie znaczy to jednak, że go tam nie ma. Wręcz przeciwnie – stanowi ono fundament każdego z trzech obszarów kryjących się pod literkami E, S i G. Dobre zdrowie i zrównoważony rozwój są ze sobą nierozerwalnie powiązane.
Czy Polacy dbają o zdrowie? Gdyby zadać to pytanie w ramach sondy ulicznej, to większość osób stwierdziłaby, że raczej tak. W końcu jak inaczej wytłumaczyć szaloną popularność cateringów dietetycznych i fakt, że popołudniami na ulicach polskich miast z łatwością można natknąć się na biegaczy. Gdybyśmy nie dbali o zdrowie, to te zjawiska nie miałyby miejsca.
Liczby mówią jednak co innego. Statystyczny obywatel/obywatelka Polski (Polka/Polak) żyje 78,6 roku, prawie trzy lata krócej niż statystyczny mieszkaniec państw rozwiniętych (a konkretnie OECD, do którego Polska też należy). Co gorsza, mamy też znacznie wyższy niż OECD wskaźnik zgonów możliwych do uniknięcia – czyli takich, do których by nie doszło, gdyby ludzie bardziej dbali o siebie. Ewidentnie jest więc pole do poprawy.
Wyznacza je opracowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta