Cele i wyzwania ESG
Wyzwaniem dla organizacji przygotowujących się do raportowania niefinansowego jest zarówno zmiana modelu biznesowego i opracowanie odpowiednich strategii i polityk, jak i zgromadzenie wymaganych danych, które trzeba zebrać z bardzo wielu miejsc.
Sejm pracuje nad ustawą o sprawozdawczości ESG. Przepisy jako pierwsze już od przyszłego roku mają obowiązywać grupę największych przedsiębiorstw. Potem, w kolejnych latach, stopniowo będą dotyczyć coraz mniejszych firm. O tym, jak się przygotować i odpowiedzieć na te nowe wyzwania oraz jaka jest ich skala, dyskutowano podczas drugiego Okrągłego Stołu Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej „Cele i wyzwania”. W debacie, która odbyła się podczas Forum Innowatorów ESG 2024 w Warszawie, wzięło udział kilkunastu przedstawicieli czołowych na polskim rynku organizacji z obszaru biznesu i doradztwa. Pierwsza edycja spotkania w takiej formule, z udziałem ponad 40 uczestników, miała miejsce wiosną, podczas ESG & Sustainability Forum Go to the Future 2024.
Piotr Witek, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, zauważył, że raportowanie ESG jest finalnym efektem działań firmy. – Zrównoważony rozwój i raportowanie mają odzwierciedlać zmiany, które zachodzą w modelach biznesowych i strategii przedsiębiorstw – stwierdził. Raport niefinansowy nie powinien być celem samym w sobie, lecz udokumentowaniem modelu biznesowego raportującej jednostki. Aby odpowiadał rzeczywistości, firma musi wdrożyć odpowiednią strategię, opracować szereg polityk, ustanowić zasady zbierania danych. – Nie można tego zrobić na ostatnią chwilę pod presją zbliżających się terminów – mówił Piotr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta