Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosja ograła PiS informatykami

28 listopada 2024 | Kraj | Izabela Kacprzak
Przewodniczący komisji śledczej ds. afery wizowej, poseł KO Marek Sowa przemawia podczas wtorkowego posiedzenia, na którym przedstawiono raport z jej prac
autor zdjęcia: PAP/Radek Pietruszka
źródło: Rzeczpospolita
Przewodniczący komisji śledczej ds. afery wizowej, poseł KO Marek Sowa przemawia podczas wtorkowego posiedzenia, na którym przedstawiono raport z jej prac

Białoruskie spółki przejmowali Rosjanie, by skorzystać z rządowego programu „Poland.Business Harbour”. Tylko jednej takiej „białoruskiej” firmie wydaliśmy 370 wiz.

Po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą gwałtownie wzrosło zainteresowanie aplikantów polską wizą dla informatyków i ich rodzin, która gwarantował program „Poland.Business Harbour.” Został on wprowadzony przez premiera Mateusza Morawieckiego we wrześniu 2020 r.

„Nie jest to zainteresowanie polskim programem, a raczej ratowanie się ucieczką przed mobilizacją wojskową” – pisał w kwietniu 2022 r. w alarmującym tonie do Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego departament konsularny MSZ, podkreślając, że chodzi w szczególności o firmy z terenu Federacji Rosyjskiej.

Dopiero dwa miesiące później koordynatorka programu ze strony GovTech KPRM Justyna Orłowska zwróciła się do szefa Agencji Wywiadu, szefa Krajowej Administracji Skarbowej z zapytaniem, czy instytucje te chciałyby brać udział w procesie weryfikacji firm – partnerów tego programu, w tym pod kątem bezpieczeństwa państwa, finansowego i kryminalnego.

Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej, która sprawdzała, jak działał program, nie znalazła dowodów, że podjęto jakiekolwiek działania. Firm, zwłaszcza z terenu Rosji, które relokowały się do Polski, nie sprawdzano. Obowiązki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13038

Wydanie: 13038

Spis treści

Reklama

Zamów abonament