Świat potrzebuje nowej energii
Mimo wszystkich kampanii informacyjnych i deklaracji politycznych gospodarka obiegu zamkniętego przyjmuje się w naszym codziennym życiu w ślimaczym tempie.
Mało tego. Można wręcz mówić o regresie: według październikowego raportu Międzynarodowej Izby Handlu (International Chamber of Commerce, ICC), udział gospodarki obiegu zamkniętego w globalnym obiegu surowców – czyli proporcja materiałów pochodzących z odzysku w stosunku do wszystkich użytych w światowym obiegu gospodarczym – skurczył się w latach 2018–2023 z 9,1 do 7,2 proc. (szacunki opracowała Circle Economy Foundation).
– Biznesom, które przyjmują reguły gospodarki cyrkularnej, wciąż trudno rywalizować z tymi zbudowanymi na modelu linearnym. Cały system gospodarczy został skonstruowany z myślą o tych drugich: wciąż taniej jest pozyskać surowy materiał z zasobów Ziemi – podkreślała Florence Binta Diao-Gueye, ekspertka Izby w dziedzinie handlu i ceł. – Biznesy inwestujące w model cyrkularny są hamowane przez rozmaite...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta