Spojrzenie na koszty przez pryzmat przyszłych zysków
Transformacja energetyczna | Zrównoważone źródła energii
Na początku września 2024 roku Polska odnotowała istotny moment w procesie transformacji energetycznej. Udział węgla w krajowym miksie energetycznym spadł poniżej 50 proc. – po raz pierwszy w historii. Według danych Forum Energii, węgiel odpowiadał jedynie za 48 proc. energii, co jest historycznie najniższym wynikiem. To znaczący krok w stronę odejścia od paliw kopalnych na rzecz czystych, odnawialnych źródeł energii. Chociaż gaz ziemny wciąż stanowi około 15 proc. miksu energetycznego, rosnąca rola lądowych farm wiatrowych i fotowoltaiki pozytywnie wpływa na zmniejszenie emisji CO2 – o 20 proc. w porównaniu z wrześniem 2023 roku. Osiągnięcie tych wyników pokazuje, że transformacja energetyczna jest możliwa i mimo że z oporami to postępuje, staje się coraz bardziej realna.
OZE koniecznością dla firm
Dla firm przejście na zrównoważone źródła energii przestaje być tylko wymogiem prawnym, stając się jednocześnie szansą na zwiększenie konkurencyjności, redukcję ryzyka oraz kosztów. Przez lata przedsiębiorstwa polegały głównie na paliwach kopalnych, takich jak węgiel, ropa czy gaz, jednak wzrastająca świadomość ekologiczna i regulacje, jak Europejski Zielony Ład czy pakiet Fit for 55, zmuszają je do wdrażania bardziej zrównoważonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta